Fashion Revolution Polska

1 year ago

Upcoming events

 • 2023-04-22 19:00 - 2023-04-23 21:00

  Warsztaty wyplatania z tkanin z marką Potrzebne

  Tworząc koszyk, podkładkę pod gorące naczynia czy osłonkę na doniczkę dasz nowe życie materiałom i ubraniom, które są już zniszczone. Może podarte, zaplamione? Przydadzą się każde. Najfajniej działa to z ubraniami, które bardzo lubimy, a jednak do noszenia już się nie nadają. Ukochana spódnica czy koszulka w nowej roli ciągle będzie przypominać Ci Wasze wspólne historie i przygody.
  W ramach warsztatów porozmawiamy też o sposobach na ratowanie zniszczonych ubrań. Podzielę się z Tobą moimi ulubionymi. Pokażę też jak z koszulki zrobić torbę na zakupy.
  Warsztaty odbędą się 29.04.2023 od 16 do 19 w pracowni SOIL przy ul. Ząbkowskiej 3 lok.20/21 w Warszawie.
  Koszt 80 PLN, wypełnij formularz https://forms.gle/pynV2xcKUEFPapo86 lub wyślij wiadomość na adres kontakt@potrzebne.pl, by się zapisać.
  Ilość miejsc jest bardzo ograniczona.
  Każdej osobie, która przyjdzie do pop-up store w pracowni SOIL (ul. Ząbkowska 3 lok.20/21 w Warszawie w czasie trwania FRW pomogę przerobić starą koszulkę na torbę.
 • 2023-04-23 10:00 - 2023-04-23 13:00

  Fundacja "Nitkomaniacy" serdecznie zaprasza do udziału w warsztatach KREATYWNEGO CEROWANIA inspirowanych japońską techniką Boro i Sashiko

  Warsztaty odbywają się w ramach Tygodnia Fashion Revolution organizowanego przez Fashion Revolution Poland.
  Warsztaty KREATYWNEGO CEROWANIA, czyli zdobycie umiejętności naprawy odzieży z wykorzystaniem prostej fastrygi na wiele różnych sposobów.

  W czasie warsztatów dowiesz się:

  • Jaka jest różnica pomiędzy Boro a Sashiko
  • Poznasz różne wzory Sashiko
  • Dowiesz się jak dopasować igły i nici dostępne w Polsce do pracy z japońską techniką.

  W czasie warsztatów nauczysz się:

  • Jak można naprawić odzież wykorzystując najmniejsze skrawki materiałów
  • Jak wykonywać naprawę w technice Boro
  • Jak wykonać naprawę w technice Sashiko.
  Zapraszamy do udziału w warsztatach, w czasie których każdy Uczestnik pozna ww. ściegi i techniki — tworząc "próbnik napraw".
  Zachęcamy do przyniesienia ze sobą swoich ciuchów do naprawy.
  BIORĄC UDZIAŁ W WARSZTATACH WSPIERASZ DZIAŁALNOŚĆ FUNDACJI "Nitkomaniacy" [zbieramy na księgowość, obsługę strony www, opłacenie serwera i wiele różnych drobnych wydatków umożliwiających nam realizację wielu różnych warsztatów, projektów i spotkań]
  Miejsce: Mikromiasto
  Dzień: 23 kwietnia 2023
  Godziny: 11 - 14
  Koszt: 140 zł
  Wpłata: Darowizna na cele statutowe.
  Ilość miejsc ograniczona.
  Zapisy: kontakt@nitkomaniacy.pl
  Fundacja Nitkomaniacy promuje szycie ręczne. Dla nas igła i nitka to narzędzia, które nie tylko znajdują swoje zastosowanie w życiu codziennym, ale przede wszystkim są pretekstem do realizacji wielu ciekawych projektów, praktycznych i artystycznych, wykorzystujących nowe formy i materiały, techniki tradycyjne, czy rzemieślnicze. Szyjemy, haftujemy, cerujemy, przerabiamy… ale też uczymy, inspirujemy i integrujemy pasjonatów szycia w różnym wieku.
 • 2023-04-26 10:00 - 2023-04-26 15:00

  Google & Innovative Fashion

  26 kwietnia w warszawskiej siedzibie Google odbędzie się konferencja dla stanowisk C-level w branży mody. Podczas „Google & Innovative Fashion” wspólnie z zaproszonymi ekspertami i uczestnikami spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań technologicznych mogą skutecznie odpowiadać na wyzwania związane z nadprodukcją, ekonomią cyrkularną i tworzeniem nowych zasad systemu mody. Dyskusje będą dotyczyć tego, jakie innowacje przynoszą realne szanse na zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju, a które rodzą więcej wyzwań. Podsumujemy również zmiany zachodzące w ostatnich 10 latach w branży mody. 

 • 2023-04-28 18:00 - 2023-04-28 20:00

  Modowe Pokazy Filmowe: True Cost / Punks Against Sweatshops

  CLŻ wspiera rewolucję w branży modowej! Dlatego w ramach Fashion Revolution Week zapraszamy na pokaz dwóch filmów udostępnionych nam przez Fashion Revolution Poland. „True Cost” pokazuje ukryte koszty społeczne taniego przemysłu fast fashion, a „Punks Against Sweatshops” opowiada o wojnie, jaką „szybkiej modzie” wytoczyła brytyjska scena punkowa.
  Wstęp wolny.
  The True Cost (2015), czas: 93’ język: angielski (polskie napisy)

  Dokument Andrew Morgana opowiada o realiach branży modowej: naszych ubraniach, ludziach, którzy je produkują oraz wpływie tego przemysłu na nasz świat. Ceny odzieży spadają od dziesięcioleci, podczas gdy koszty ludzkie i środowiskowe dramatycznie wzrosły. The True Cost to przełomowy film dokumentalny, który otwiera zasłonę na nieopowiedzianą historię i prosi nas o zastanowienie się, kto naprawdę płaci cenę za nasze ubrania? Filmowany w krajach na całym świecie, od najjaśniejszych wybiegów po najciemniejsze slumsy, i zawierający wywiady z czołowymi światowymi influencerami, w tym Stellą McCartney, Livią Firth i Vandaną Shivą. The True Cost to bezprecedensowy projekt, który zaprasza nas w otwierającą oczy podróż na całym świecie oraz w życie wielu ludzi i miejsc za naszymi ubraniami.

  Punks Against Sweatshops (2019), czas: 8’ język: angielski (polskie napisy)
  Punks Against Sweatshops to krótki dokument londyńskiego kolektywu Punk Ethics, zajmującego się promowaniem progresywnej strony kultury punk. Film zawiera wywiady z Jello Biafrą, członkami Crass Penny Rimbaud i Stevem Ignorantem, Propagandhi, Petrol Girls 'Ren Aldridge, birmańskimi działaczami punkowymi The Rebel Riot i Alex Wonk z London DIY Punks Wonk Unit, którzy wzywają inne zespoły punkowe do rozważenia ludzkich kosztów produkcji ich tanich gadżetów — koszulek.
  T-shirty stały się ważną częścią kultury punkowej — elementem oprawy koncertów, znakiem tożsamości, ale też wyrazem wsparcia dla zespołów, które kochamy. Ale punki nie szyją t-shirtów! Robią to pracownicy branży odzieżowej, którzy na całym świecie są często zmuszani do pracy w najgorszych warunkach. Dlatego zdaniem Punk Ethics kiedy kupujesz lub sprzedajesz koszulkę zrobioną w dalekim Bangladeszu w fabryce typu sweatshop plujesz punkowi w twarz!
 • 2023-04-28 20:00 - 2023-04-29 03:00

  "Punks Against Sweatshops"

  W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution zapraszamy na projekcję filmu "Punks Against Sweatshops", wyprodukowanego przez Punks Ethics, która od 20 lat walczy o przestrzeganie praw pracowniczych osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym oraz bardziej transparentny i sprawiedliwy system mody.
  Czy wiesz, gdzie i w jakich warunkach powstała koszulka twojego ulubionego zespołu?
  Czy T-shirty, na których drukujesz swój merch zostały uszyte przez osoby, które pracują w bezpiecznych warunkach, ich prawa są przestrzegane i otrzymują godne wynagrodzenie?
  W trakcie wydarzenia będziemy zbierać podpisy pod petycją "Good Clothes, Fair Pay", największej unijnej kampanii na rzecz zwiększenia wynagrodzeń w sektorze odzieżowym.
  Dziś większość pracowników branży odzieżowej nie jest w stanie zarobić na swoje życie. Pracownicy, głównie kobiety (ok. 80%), otrzymują pensję średnio o 45% mniejszą niż potrzebna na utrzymanie siebie i swoich rodzin.
  Spowodowane jest to m.in. modelem biznesowym przyjętym przez główne marki modowe i detalistów. Zaowocował on przyspieszeniem produkcji i sprzedaży – ze względu na niskie ceny, przeceny i sezonowe wyprzedaże – oraz większą ilością wyrzucanej odzieży. Wspomniany model nadprodukcji wywiera ogromną presję na dostawcach, aby produkowali więcej ubrań w krótszym czasie po wyjątkowo niskich cenach – kosztem wypłat pracowników.
  Domagamy się ustaw, które sprawią, że sprawiedliwe wynagrodzenia będą podstawowym prawem człowieka, a nie luksusem.
  Po projekcji zapraszamy na koncerty dwóch łódzkich zespołów:
  WIEŻE FABRYK [post punk / cold wave - Łódź]
  https://wiezefabryk.bandcamp.com
  https://www.facebook.com/wieze.fabryk
  JUŻ NIE ŻYJESZ [post punk / cold wave - Łódź]
  https://juzniezyjesz.bandcamp.com/
  https://www.facebook.com/jnzband
  Po koncercie zagra DJ FAGOT
  Bilety: 40 zł