10 lat modowej rewolucji. Tydzień Fashion Revolution 2023

1 segundo ago

10 lat modowej rewolucji. Tydzień Fashion Revolution 2023

Tydzień Fashion Revolution Week to coroczna kampania skupiająca największy na świecie ruch aktywizmu modowego. W tym roku obchodzimy 10. rocznicę katastrofy budowlanej Rana Plaza, która pochłonęła życie ponad 1100 osób i przyczyniła się do powstania naszej organizacji. Tematem przewodnim wydarzeń, które odbywać będą się w dniach 22-29 kwietnia, jest nasz 10-punktowy Manifest, w którym prezentujemy wizję bezpiecznego, sprawiedliwego i przejrzystego systemu mody.

W 2018 roku stworzyliśmy 10-punktowy Manifest będący naszą wizją globalnej mody, która ceni ludzi ponad zysk i chroni środowisko. Od tego czasu ponad 14,5 tys. osób z całego świata podpisało się pod nim, popierając przekształcenie tej wizji w rzeczywistość. Lokalne oddziały Fashion Revolution działają dziś w 75 krajach, skupiając ludzi, którzy chcą zmienić branżę odzieżową. 

W 10. rocznicę powstania Fashion Revolution skupiamy się na trzech najważniejszych zagadnieniach: 

Pamiętamy o Rana Plaza

Tydzień Fashion Revolution zbiega się z obchodami rocznicy katastrofy Rana Plaza, która wydarzyła się 24 kwietnia 2013 roku. Tego dnia w stolicy Bangladeszu doszło do tragedii, której można było zapobiec. W wyniku czwartej największej katastrofy przemysłowej w historii śmierć poniosło 1138 osób, a 2500 zostało rannych

24 kwietnia oddamy hołd ofiarom, ocalałym i rodzinom dotkniętym tą tragedią, domagając się jednocześnie, aby nigdy więcej nikt nie umierał za nasze ubrania. W tym roku chcemy podkreślić szczególne znaczenie pierwszego prawnego porozumienia Accord, które zostało wprowadzone po katastrofie Rana Plaza dzięki wysiłkom bangladeskich związków zawodowych, światowych organizacji i grup działających na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom przemysłu odzieżowego. W znacznym stopniu przyczyniło się ono do stworzenia bezpieczniejszych warunków pracy dla ponad 2 mln osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym w Bangladeszu. W ubiegłym roku analogiczne porozumienie zostało wprowadzone w Pakistanie, ale jako Fashion Revolution domagamy się, by podobne dokumenty zostały przyjęte we wszystkich krajach produkujących odzież.

Walczymy o godne płace dla pracowników przemysłu odzieżowego na całym świecie

Dziesięć lat po katastrofie Rana Plaza większość osób, które szyje nasze ubrania, nie jest w stanie zarobić na swoje utrzymanie, podczas gdy marki odzieżowe nadal osiągają ogromne zyski. W Fashion Revolution wierzymy, że nie ma zrównoważonej mody bez sprawiedliwej płacy, dlatego zainicjowaliśmy akcję Good Clothes, Fair Pay. Domagamy się wprowadzenia unijnych przepisów gwarantujących godną płacę pracownikom przemysłu odzieżowego na całym świecie. Aby wprowadzić przepisy, które zobowiązują firmy do przeprowadzenia audytu wysokości płac w całym łańcuchu dostaw, musimy do lipca zebrać milion podpisów. Naszą akcję wsparli m.in. właścicielka marki WoshWosh Martyna Zastawna, projektanci Tomasz Ossoliński i Jackob Buczynski czy dziennikarka Ewa Kondratowicz (Harel). 

Tutaj podpiszesz petycję. 

Domagamy się przejrzystości w przemyśle odzieżowym

Katastrofa Rana Plaza sprawiła, że świat dowiedział się o tym, w jaki sposób funkcjonuje przemysł odzieżowy i pokazała jednocześnie, że brak przejrzystości kosztuje ludzkie życie. Od 2013 roku Fashion Revolution prowadzi niestrudzoną kampanię na rzecz transparentności w branży, a publikowany od 2017 roku Fashion Transparency Index, który przygląda się 250 największym światowym markom, jest jednym z narzędzi mogących doprowadzić do zmian systemowych na rzecz bardziej odpowiedzialnej mody.

Od pięciu lat poziom przejrzystości w przemyśle odzieżowym wzrasta, ale w 2022 roku tylko 4% marek ujawniło, czy ich pracownicy otrzymują wynagrodzenie pozwalające na godne życie. Dziesięć lat po katastrofie Rana Plaza wciąż wiele jest do zrobienia, a nasz Manifest to podstawa, która może pomóc zrewolucjonizować przemysł modowy.

Co będzie się działo w trakcie Tygodnia Fashion Revolution?

Program tegorocznego Tygodnia Fashion Revolution to wydarzenia i projekty, które skupiają się wokół zagadnień naszego Manifestu oraz inspirują do lokalnych działań. 

26 kwietnia w warszawskiej siedzibie Google odbędzie się konferencja dla stanowisk C-level w branży mody. Podczas Google & Innovative Fashion wspólnie z zaproszonymi ekspertami i uczestnikami spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań technologicznych mogą skutecznie odpowiadać na wyzwania związane z nadprodukcją, ekonomią cyrkularną i tworzeniem nowych zasad systemu mody. Dyskusje będą dotyczyć tego, jakie innowacje przynoszą realne szanse na zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju, a które rodzą więcej wyzwań. Podsumujemy również zmiany zachodzące w ostatnich 10 latach w branży mody. 

27 kwietnia wspólnie z Cambridge Innovation Center zapraszamy także do Warszawy na wydarzenie Thursday Gathering x Fashion Revolution, podczas którego odbędą się m.in.: 

-Projekcja filmu The True Cost, a po nim dyskusja z udziałem zaproszonych gości. 

-Konferencja prasowa, na której zaprezentujemy wyniki badania nawyków konsumentów mody z krajów Grupy Wyszehradzkiej. 

-Prezentacja naszego Manifestu. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami i gośćmi zastanowimy się, jak możemy realizować go w praktyce z perspektywy konsumentów, organizacji, firm czy aktywistów. 

-Prezentacja Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Good Clothes, Fair Pay

-Pokaz gier edukacyjnych, które powstały w ramach projektu RecyCool. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Tutaj można się zarejestrować. 

Jak zaangażować się w obchody Tygodnia Fashion Revolution? 

Weź udział w naszych wydarzeniach. W tym roku spotkania pod patronatem Fashion Revolution Polska odbędą się w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdyni, Wrocławiu i Kaliszu. Kompletną listę wydarzeń znajdziesz tutaj. 

Podpisz petycję i udostępnij kampanię Good Clothes, Fair Pay. Domagaj się wprowadzenia przepisów zapewniających godne wynagrodzenie dla osób, które szyją nasze ubrania. Zostały nam już tylko trzy miesiące na zebranie miliona podpisów w Unii Europejskiej. Uchwalone dzięki tej petycji przepisy będą miały globalny wpływ i będą dotyczyły wszystkich marek działających na rynku UE, niezależnie od tego, gdzie są produkowane ich ubrania. 

Nieważne, czy jesteś studentem, projektantką, producentem, właścicielką marki, sprzedawcą, edukatorką, twórcą, członkinią związku zawodowego czy obywatelem, podpisz nasz Manifest i domagaj się zmian w branży odzieżowej. 

Pobierz materiały graficzne Tygodnia Fashion Revolution. 

Fashion Revolution to międzynarodowa organizacja, która poprzez edukację i badania działa na rzecz czystego, bezpiecznego, uczciwego, przejrzystego i odpowiedzialnego systemu mody. Od 2021 r. polski oddział Fashion Revolution działa jako stowarzyszenie. 

Znajdziesz nas na Instagramie i Facebooku. 

Kontakt dla mediów: 

Dagmara Łacny

poland@fashionrevolution.org