TYDZIEŃ FASHION REVOLUTION 15-24 KWIETNIA 2024

11 months ago

Wspólny upcykling ubrań i dyskusja o etyce w modzie? Prelekcje skłaniające do refleksji i inspirujące warsztaty? A może edukacyjne gry dla młodzieży? To tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się w ramach Tygodnia Fashion Revolution. W tym roku kampania skupiająca największy na świecie ruch aktywizmu modowego rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa aż do środy – 24.04. – Z okazji 10. rocznicy powstania Fashion Revolution  chcemy przypomnieć, że najważniejszym ogniwem naszego stowarzyszenia są aktywistki i aktywiści, którzy niezależnie od wieku, wiedzy i doświadczenia, odgrywają znaczącą rolę w budowaniu sprawiedliwego i przejrzystego systemu mody – mówi Dagmara Łacny, członkini zarządu Fashion Revolution Polska.

Zmień branżę odzieżową z Fashion Revolution

Fashion Revolution to globalna organizacja, działająca w 75 krajach. W każdym z nim modowa rewolucja wygląda inaczej. Nasze indywidualne wysiłki w celu zmiany przemysłu odzieżowego są bardzo różne, ale dzięki temu możemy szybciej osiągnąć wspólny cel, jakim jest sprawiedliwa, bezpieczna, czysta, przejrzysta i odpowiedzialna branża modowa.

Od 2013 roku Fashion Revolution prowadzi niestrudzoną kampanię na rzecz transparentności w branży, a publikowany od 2017 roku Fashion Transparency Index, który przygląda się 250 największym światowym markom, jest jednym z narzędzi mogących doprowadzić do zmian systemowych na rzecz bardziej odpowiedzialnej mody.

Tydzień Fashion Revolution 2024

W programie tegorocznej edycji Tygodnia Fashion Revolution znajdziemy te projekty, które skupiają się wokół modowego aktywizmu oraz inspirują do lokalnych działań. I choć serce wydarzeń znajduje się w Warszawie, to modową rewolucję będziemy mogli celebrować również w Gdańsku, Dobrodzieniu i w Poznaniu. 

18 kwietnia Thursday Gathering #190

W tym roku tydzień Fashion Revolution zainaugurujemy w Cambrigde Innovation Center w Varso Tower już 18 kwietnia. Tam, równo o godz. 17:00, rozpocznie się panel dyskusyjny – Moda z Misją: Od Świadomego Konsumenta do Zrównoważonej Przyszłości. Poprowadzi go dziennikarka i autorka podcastu „Polecony z WWA” Sandra Meunier. Tego dnia będziemy mieli okazję wysłuchać kilku wspaniałych ekspertek: Aleksandry Włodarczyk – autorki portalu Świadomy Konsument Mody, Joanny Dopierały z marki Miły Duch oraz Agnieszki Dziedzic z firmy VIVE Textile Recycling – właściciela sklepów z odzieżą z drugiej ręki VIVE Profit. Ale to nie wszystko! Tego dnia odbędą się także warsztaty. Pierwsze, Twoja Szafa w Zrównoważonym Stylu, poprowadzi Paulina Furtowicz – stylistka odpowiedzialnej mody. Drugie poświęcone zostaną upcyclingowi skóry. Ich przygotowaniem zajęła się Iza Kot z marki Trykot. Oprócz tego Marlena Dziewanowska – Business Development Manager w firmie Snapwear – poprowadzi prelekcję pod tytułem Produkcja na żądanie – rewolucja w modzie i tekstyliach. Czwartkowe wydarzenie to także doskonała okazja dla marek, które dopiero wchodzą na rynek. Po pierwsze na miejscu dostępna będzie strefa info tables. Tam każdy z uczestników będzie miał możliwość rozmowy i zapoznania się z produktami i działaniami zrównoważonych marek – Agazi, Estimon, Bohema Clothing, Miły Duch, Exprimerete i BezAle. Po drugie, częścią Thursday Gathering jest również Open Pitch Session, gdzie wybrane Startupy mają szansę się zaprezentować i otrzymać natychmiastowy feedback od ekspertów na panelu. 

Kiedy? 18 kwietnia, godz. 17:00-20:00

Gdzie? Cambridge Innovation Center w Varso Tower (ul. Chmielna73)

19 kwietnia Paragon Wpływu Mody

Tegoroczna edycja Tygodnia Fashion Revolution będzie również okazją do zaprezentowania Paragonu Wpływu Mody, będącego owocem współpracy Fashion Revolution z polską marką Elementy oraz Snapwear. – To wyjątkowa instalacja tekstylna, która przybrała formę nietypowego paragonu i rzuca światło na prawdziwe koszty mody i jej wpływu na środowisko. Paragon Wpływu Mody ma inspirować odbiorców do pojęcia konkretnych działań oraz sprzeciwu wobec szybkiej mody- podkreśla Ewelina Antonowicz, prezeska Fashion Revolution Polska.  Premierze instalacji towarzyszyć będzie prelekcja, podczas której członkinie Fashion Revolution Polska opowiedzą o zmianach w przemyśle odzieżowym, jakie dokonały się w ciągu ostatnich 10 lat działalności organizacji. Słuchacze poznają także sposoby włączenia się w transformację i kształtowania nowej przyszłości mody.

Kiedy? 19 kwietnia, godz. 19:00

Gdzie? Westfield Mokotów (ul. Wołoska 12)

20 kwietnia Publiczny Dzień Naprawiania 

Wydarzeniem niewątpliwie cieszącym się dużym zainteresowaniem jest Publiczny Dzień Naprawiania. To seria bezpłatnych warsztatów, podczas których uczestnicy dowiedzą się co zrobić, by jeansom, które od dłuższego czasu zalegają w naszej szafie, dać drugie życie.

– Jeśli masz w szafie uszkodzone jeansy – przynieś je ze sobą i napraw je razem ze mną. Podczas warsztatu pokażę Ci jak załatać spodnie, jak skrócić nogawki, jak je zwęzić lub przerobić. Przygotowane są 3 tury 2-godzinnych warsztatów ręcznego naprawiania jeansów. Podczas zajęć nie będziemy używać maszyn do szycia a jedynie naprawiać denim z pomocą igły, nitki i przygotowanych łatek – mówi Dorota Serszyńska z Warszawskiej Szkoły Deminu.

– Kochane ubrania przetrwają! Naprawianie, zaszywanie i przerabianie ubrań to w dobie fast fashion akt rewolucyjny. Widoczne zacerowanie jest jak deklaracja – dbam o swoje ubrania. Przyjdź na warsztaty i daj branży mody wyraźny sygnał – nie wyrzucam, naprawiam! – zachęca Małgorzata Przewalska, członkini zarządu Fashion Revolution Polska.

Kiedy? 20 kwietnia, godz. 10:00/ 13:00/ 16:00

Gdzie? Pracownia Three Witches (ul. Włościańska 35)

21 kwietnia Wymianka Ubrań

Fashion Revolution Week nie mógłby odbyć się bez wydarzenia, jakim jest wymianka ubrań. A tę zaplanowano na niedzielę 21 kwietnia. Ci, którzy chcieliby przewietrzyć swoje szafy, pozbyć się ubrań, których już nie noszą i zastąpić je nowymi „zdobyczami” nie mogą obok tego wydarzenia przejść obojętnie. 

Kiedy? 21 kwietnia

Gdzie? Nowy Bazar Różyckiego  

25 kwietnia Gala finałowa konkursu Play Sustain

W tym roku w kalendarzu Fashion Revolution Week znalazł się również pokaz mody, będący jednocześnie finałem konkursu Play Sustain. To wydarzenie, którego ideą jest szerzenie świadomości ekologicznej i promocja innowacyjnych rozwiązań w świecie cyrkularnej mody. Dlatego zadaniem projektantów, którzy zgłosili swój udział w konkursie, było stworzenie zrównoważonej i funkcjonalnej kolekcji. Piętnastu uczestników zostało wybranych do kolejnego etapu, w ramach którego zaprojektowane i uszyte sylwetki zaprezentowanie zostaną w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. W składzie konkursowego jury, które wybierze zwycięzców Play Sustain, znalazła się Ewelina Antonowicz – prezeska Fashion Revolution Poland.

Kiedy? 25 kwietnia

Gdzie? Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Aula Duża (plac Politechniki 1)

Ale w tym roku modowa rewolucja wychodzi poza Warszawę. Imprezy w ramach Fashion Revolution Week odbędą się też w Gdańsku, Dobrodzieniu i w Poznaniu!

Gdańsk – warsztaty naprawiania ubrań

To wydarzenie dla wszystkich tych, którzy w swojej szafie mają znoszone i uszkodzone ubrania, ale cierpliwie czekają na moment, w którym „jeszcze się przydadzą”. Czas więc dać im drugie życie i sprawić, by wyciągnięte z dna szafy, stały się naszymi ulubionymi. Podczas warsztatów będziemy przerabiać, odnawiać, rozpruwać i doszywać. Wydarzenie będzie też doskonałą okazją do tego, by porozmawiać o tym, czym jest etyka w modzie i co zrobić, by powstrzymać negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na naszą planetę i nas samych. 

Kiedy? 20 kwietnia, godz. 11:00

Gdzie? Kawiarnia toMy Gdańsk (ul. Podwale Staromiejskie 102)

Dobrodzień

Prawdziwie rewolucyjny tydzień odbędzie się w Dobrodzieniu, gdzie już od 14 kwietnia oglądać można wystawę tkanin Aleksandry Świder. Jej wernisaż zaplanowano na godz. 14:00 przy dobrodzieńskim rynku. Tego samego dnia w Domu Kultury rozpocznie się pierwsza wymianka ubrań. Kolejne odbywać się będą codziennie, aż do 24 kwietnia. Ale to nie wszystko! Już w piątek, 19 kwietnia, zapraszamy do Sali widowiskowej Domu Kultury, gdzie wyświetlony zostanie film „The True Cost”.

Prawdziwie warsztatowy dzień to zaś sobota 20 kwietnia. W Domu Kultury odbędzie się wtedy seria wydarzeń, w ramach których nauczymy się podstaw szycia, tkania, robienia naszywek czy ilustracji modowej. O godz. 14:00 w holu rozpocznie się Dzień Publicznego Naprawiania, a w jego ramach – darmowa nauka szycia i cerowania. W tym samym czasie w Sali kameralnej odbywać się będą warsztaty tkania z materiałów z recyklingu. Warsztaty robienia autorskich naszywek zaplanowano zaś na godz. 14:30 w Sali plastycznej. Tego dnia odbędą się też warsztaty ilustracji modowej. Start o godz. 15:30 w Sali lustrzanej.

Cykl warsztatowy zwieńczy pokaz mody ubiorów uczniów z Zespołu Szkół w Dobrodzieniu – Julii Burak, Filipa Kozaka i Alicji Tkaczyk. Start o godz. 18:00

Poznań – projekcja filmu

Film dokumentalny „The True Cost” będziemy mieli okazję obejrzeć także w Poznaniu. Film w reżyserii Andrew Morgan pokazuje prawdziwy koszt wytworzenia naszych ubrań i odsłania kulisy przemysłu tekstylnego. Z jednej strony to ogromne zyski, a z drugiej skandaliczne warunki pracy wytwórców i niszczący wpływ na środowisko naturalne. To będzie opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je szyją oraz o tym, jak to wpływa na świat.

Kiedy? 19 kwietnia, godz. 19:30

Gdzie?  Coś na rzeczy (ul. Święty Marcin 45).

Informacje o wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach Tygodnia Fashion Revolution można znaleźć tutaj.